Product Details:
| Fan Size | 1000 mm |
| Mounting Type | Tubular |
| Air Flow | 20000 m³/hr |
| Impeller Size | 900 mm |
| Static Pressure | 400 Pa |
| Motor Power | 3.7 kW |
| Power | 2 hp |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 6500 cfm |
| Casing Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 v |
| Brand | Crompton |
| Weight | 20 kg |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
| Application | Exhaust, Ventilation, Industrial, Tunnel |
| Fan Speed | 1440 rpm |
| Frequency | 50 hz |
Axial Flow Fans covers a wide range of air quantities and pressures, and are suitable for common ventilation of plants as well as special industrial installations. These fans have cast aluminum alloy impellers with high-efficiency aerofoil section blades. They are designed to optimized the relationship between air quantity, pressure, and power consumption. Normally used for High temperature & dusty air/fumes.
Other Details:
Capacity Range:500-250000 m3/h
Impeller Size:300-2000 mm.