Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Square Meter |
| Duct Type | Rectangular |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Thickness | 1.0 mm |
| Type | Hvac Duct |
| Shape | Round |
| Duct Size | 1200×600 mm |
| Connection Type | Flanged |
| Lining | External insulation |
| Application | Fresh air, Kitchen exhaust, Return air, Exhaust air, Fume exhaust, Supply air |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SV |
| Usage/Application | Industrial |
| Galvanizing Class | 120 GSM |
| Standard | SMACNA |
| Coating | PU coated |
| Thickness Mm | 0.6-5.0MM |
| Diameter | 150-1600mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished |