Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 sq ft |
| System Type | HVAC Ducting |
| Material | Stainless Steel |
| Duct Material | FRP, GI, MS, SS |
| Application Industry | Pharma, Chemical, Automotive, Cement, Textile, Food |
| Shape | Round |
| Service Type | Supply And Install |
| Pressure Class | High Pressure |
| Air Volume Range | 5000-20000 CFM |
| Brand | Sv |
| Usage/Application | Industrial |
| Installation Location | Outdoor, Roof Top, Indoor |
| Insulation Type | PUF |
| Design Standard | DW 144 |
| Thickness Mm | 1-5mm |
| Diameter | 100-1500mm |
| Size | 100-1500mm |
| Country of Origin | Made in India |
Ducts are conduits or passages used in heating, ventilation, and air conditioning (HVAC) to deliver and remove air. The needed airflows include, for example, supply air, return air, and exhaust air. Ducts commonly also deliver ventilation air as part of the supply air.
Additional Information: