Product Details:
| System Type | Fume Extraction |
| Duct Shape | Round |
| Duct Material | FRP, GI, Aluminium, SS, MS |
| Sheet Thickness | 5 mm |
| Application Industry | Food, Chemical, Cement, Textile, Automotive, Pharma |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Service Type | Turnkey |
| Length | 2.5 m |
| Pressure Class | Medium Pressure |
| Joining Type | Flanged |
| Air Volume Range | Above 20000 CFM |
| Application | HVAC, High Temp Exhaust, Dust Collection, Fume Extraction |
| Brand | Sv |
| Usage/Application | Ventilation |
| Color | Client requitments |
| Max Temperature | 400 C |
| Installation Location | Indoor, Outdoor, Roof Top |
| Coating Thickness | 100 micron |
| Insulation Type | Uninsulated |
| Design Standard | DW 144, IS Standards, SMACNA |
| Thickness Mm | 1.2-6 mm |
| Diameter | 100-1200 mm |
| Size | 100-1200 mm |
| Country of Origin | Made in India |