Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Cartridge |
| Collector Type | Cyclone |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Brand | SUBHAWATI VENTILATION SYSTEMS |
| Filter Media | Non Woven Polyester |
| Automation Grade | Automatic |
| Bag Capacity | 25 |
| Material | Mild Steel |
| Air Flow Rate | 20000 m³/hr |
| Number of Filters | Above 50 |
| Dust Application | Pharma Dust, Wood Dust, Metal Dust, Powder Coating, Cement Dust, Food Dust, Welding Fume |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Food Industry |
| No. of Bags | 30 |
| Dust Removal Efficiency | 99% |
| Power Source | Three Phase |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Inlet Size | 160 mm |
| Mounting | Stationary |
| Power (KW) | 7.5 |
| Air flow(m3/Hr) | 1400 |
| Filtering area | 25 m2 |
| Frequency | 50 HZ |
| Warranty | 1 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design type | Dense phase |
| Capacity(Ton/hr) | 5 Ton/hr |
| Material | SS304 |
| Application | Food powder |
| Capacity | 5 tph |
| Max conveying distance | 150 m |
| Phase type | Negative |
| Power source | Electric with compressor |
| Operating pressure | 0.5 bar |
| Temperature range | Upto 120 C |
| Automation grade | Automatic |
A pneumatic conveying system is a process by which bulk materials of almost any type are transferred or injected using a gas flow as the conveying medium from one or more sources to one or more destinations.
Negative pressure conveying systems are those that operate with air pressures below atmospheric pressure. Negative pressure (vacuum) is generally used to convey material from multiple sources such as storage vessels, process equipment, trucks and rail cars, to individual or multiple destinations. Vacuum systems are excellent for multiple product inlets through the use of simple diverter valves; however, it becomes costly to have multiple destinations because each must have its own filter receiver with partial vacuum capability.
Negative pressure systems generally use positive displacement (roots type) exhausters providing up to 50% vacuum to convey materials through a pipeline to the destination where the air and product are separated at a receiving vessel with a filter, or a cyclone. The product enters the convey line directly, or if metering is required, via a special feeding device such as a rotary valve or screw feeder. The conveyed product is discharged from the receiving vessel either on a continuous basis by a rotary airlock or intermittently by valves to surge hoppers, storage vessels or other discharge points. In vacuum conveying, no moving parts contact the materials and no dust can escape into the atmosphere. Because of this superior leak containment, they are often specified on the basis of cleanliness, particularly when handling hazardous materials. The drawback of this system is that if the loading is high or the length of the system is large, the components must be designed for high vacuum. This adds cost to the components and must be considered when comparing methods of transport.
There are few applications where vacuum system is an economical solution. Typical applications include drawing materials from several points for batching before entering process and unloading from several points such as rail cars with delivery to bulk storage. Unlike positive pressure systems, vacuum systems allow easy pick-up of materials from open containers using wands, and do not impart heat to the material.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design type | Dilute phase |
| Capacity(Ton/hr) | 5 Ton/hr |
| Material | Mild steel |
| Application | Food powder, Fly ash |
| Capacity | 5 tph |
| Max conveying distance | 500 m |
| Phase type | Negative |
| Product Type | Pneumatic Conveying System |
| Power | 40HP |
| Country of Origin | Made in India |
Our grain conveying system includes appropriately fitting flow valves that tightly seal with the spout and protect grain from leakage, restriction, or contamination, resulting in a higher return on investment.
Features
Single system can handle a variety of grains.
Designed for sanitary applications.
High efficiency separation cyclone.
Application
Food Industries.
Pharmaceutical Industries.
Feed Industries.
Dust free operations.
Additional Information: