Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Collector Type | Cartridge Type |
| Airflow | 50000 m3/hr |
| Filter Media | Polypropylene |
| Bag Material | Polyester |
| Automation Grade | Automatic |
| No Of Bags | 224 Bags |
| Air Flow Rate | 20000 m³/hr |
| Max Temp | 120 °C |
| Number of Filters | Above 50 |
| Inlet Dust Load | 100 g/Nm3 |
| Dust Application | Metal Dust, Cement Dust, Welding Fume, Powder Coating, Pharma Dust, Wood Dust, Food Dust |
| Bag Dia | 125 mm |
| Type of Bag Filter | Cyclone Bag Filter |
| Casing Material | MS Galvanised, Stainless Steel 304, MS Painted, Mild Steel, Stainless Steel 316 |
| Filter Area | 10-500 M2 |
| Pressure | 30-1200 mmWC |
| Flow Rate | 1000-250000 m3/h |
| Efficiency | 99.9% |
| Warranty | 1 years |
| Material | MS/SS |
| Design | Contineous |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 30000 m3/hr |
| Bag Material | Polyester |
| No Of Bags | 120 Bags |
| Max Temp | 120 °C |
| Inlet Dust Load | 5 g/Nm3 |
| Bag Dia | 200 mm |
| Type of Bag Filter | Pulse Jet Bag Filter |
| Casing Material | Mild Steel |
| Valve Size | 1-2'' |
| Filtration Capacity | 99.9% |
| Filtration Area Square Meter | 11-150 M2 |
| Is It Portable | Non Portable |
| Power | AS PER SITE REQUIREMENTS |
| Filter Area | 11 - 145 M2 |
| Diameter | 900 - 3000MM |
| Pressure | 50 - 1200 MMWC |
| Flow Rate | 500 CMH - 24000 CMH |
| Efficiency | 99.9% |
| Frequency | 50HZ |
| Warranty | 1 YEARS |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in providing durable pulse jet bag filter that may be designed in pulse jet air systems.
The pulse jet bag filter ranges highly appreciated for better collection or efficient filtration. SUBHAWATI VENTILATION SYSTEMS are designed to achieve the highest perfomance with online reliability, minimum of down time, minimum expenditure and lowest maintenance of the equirement.
Additional Information: