Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 36 inch (900 mm) |
| Flow Rate | 50000 cmh |
| Size | 28 Inch |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Phase | 3 |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Model Name/Number | SvPV-400 |
| Blower Type | Axial fan |
| Power | 0.75-35 kw |
| Capacity | 250-200000 m3/h |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | Cast Iron |
| Impeller Size | 300-2000mm |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Mounting | Duct Fan, Roof Fan |
| Electric Current Type | AC |
| Drive Type | Belt Drive |
| Brand | SvS |
| Product Type | Duct Mounted Fan, V Belt Driven Unit, Wall Mounted Fan |
| Fan Speed | 720-2800RPM |
| Voltage | 410v |
| Diameter | 1200mm |
| Phase Type | 3 Phase |
| Air Pressure | 10-40 mmWG |
| Number Of Blades | 4/6/8 |
| Air Volume | 1000-200000 CMH |
| Certification | CCC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Axial fan In wall mounting or tubular casing design with cast alloy aluminum multi bladed impellers having fixed or variable pitch angle aerodynamic blades for direct or V-belt driven arrangement. Performance 500CMH to 200,000CMH upto 100mmwg static pressure. Impeller Size 300-2000mm Fan Rpm-720-2800 Power-0.50 to 150 kw Material SS/MS etc.