Product Details:
| Airflow | 8000 CFM |
| Flow Rate | 250000 CMH |
| Speed(RPM) | 1000 |
| Air Flow | 10000 CFM |
| Fan Size | 630 mm |
| Static Pressure | 150 mmWG |
| Motor Power | 9 kW |
| Blade Type | Forward Curved |
| Fan Speed | 750 RPM |
| Mounting | Foot Mounted |
| Blower Stage | Single Stage |
| Housing Material | Mild Steel (MS) |
| Mounting Type | Duct |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric Blower |
| Pressure | 60 mmWG |
| Drive Type | Belt Drive |
| Inlet Type | DIDW |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 415 V |
| Air Flow Rate/Volume Flow | 32000 cmh |
| Application | Aeration, Material Handling, Process Air, Vacuum Lifting, Water Treatment, General Ventilation, Pneumatic Conveying |
| Efficiency | 85 % |
| Automation Grade | Automatic |
| Temperature | 90 |
| Frequency | 50 |
| Is It Customized | Customized |
| I Deal In | New Only |
| Model Name/Number | SvLLD-79 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Flow Rate | 2000 m3/hr |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Speed(RPM) | 1000 |
| Power | 15HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Pressure | 10-150mmwg |
| Mounting | Foot Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Blower Stage | Single Stage |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric Blower |
| Phase | Three Phase |
| Rotor Diameter | Std. |
| Electric Current Type | AC |
| Speed | 720-800rpm |
| Application | General Ventilation, Vacuum Lifting, Process Air, Aeration, Pneumatic Conveying, Water Treatment, Material Handling |
| Voltage | 410v |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We offer a complete range of custom designed centrifugal blowers in MS, SS and FRP lined for various industrial applications. We can supply centrifugal blowers with capacities of 100-275000 CMH with Pressure 20-150mmWG.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 8000 CFM |
| Speed(RPM) | 1000 |
| Flow Rate | 50000 cmh |
| Static Pressure | 75 mmWC |
| Power | 20 HP |
| Fan Size | 630 mm |
| Blower Type | Double Inlet Blowers |
| Motor Power | 20 HP |
| Fan Speed | 960 RPM |
| Material | Mild Steel |
| Mounting | Foot Mounted |
| Blower Stage | Single Stage |
| Phase | 3 |
| Model Name/Number | SvLD-76 |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | Cast Iron, Stainless Steel |
| Drive Type | Belt Drive |
| Casing Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Fan Mounting | Floor Mounted |
| Certification | CCC |
| Usage | HVAC, Clean Room, Ventilation, AHU |
| Frequency | 50Hz |
| Air Volume | 1000-270000 CMH |
| Voltage | 415V |
| Speed | 350-960 RPM |
| Electric Current Type | AC |
| Country of Origin | Made in India |
These centrifugal air blowers are used where a large quantity of air at relatively low static pressure is required. These blowers finds applications in general purpose ventilation, air handling unit etc. and are available in SISW & DIDW construction. The low pressure centrifugal air blowers finds applications for wide variety of machineries as fitted by OEMs such as textile machine manufacturers, powder coating plants etc.
Additional Information: