Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Nomex |
| Type of Dust Collector | Fly Ash Collector |
| Brand | Bag House |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Filtration | upto 1 micron |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Cement Plants |
| Usage | Silo/Bunker applications |
| Airflow (m3/h or CFM) | More than 5000 m3/hr |
| Static Pressure | 80-500 mm wg |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Inlet Air Speed | 10000 rpm |
| Filter Surface Area | 150 m2 |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Air flow(m3/Hr) | 9000 |
| Filtering area | 126 m2 |
| Frequency | 50 HZ |
We have supplied bag filter on various applications and industries namely, Coal based power plant for crusher and screen house , primary and secondary crusher house, bunker house, silos, etc, Steel industries sponge iron plant, Induction furnace, Ferro alloys plant, Rolling mills etc, Cement industries , cement grinding units, Rice mill, lime stone crusher house, ash handling silos, Tire and tube industries etc.
Additional Information: