Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Airflow | 40000 m3/hr |
| Bag Material | Aramid |
| No Of Bags | 120 Bags |
| Power (hp / kW) | as per sites requirements |
| Usage | Rubber Industry |
| Filtration | upto 1 micron |
| Max Temp | 280 °C |
| Filter Surface Area (m2) | 30 - 500 m2 |
| Inlet Dust Load | 5 g/Nm3 |
| Bag Dia | 200 mm |
| Type of Bag Filter | Bag Filter Systems |
| Airflow (m3/h or CFM) | More than 5000 m3/hr |
| Capacity | 1000 - 450000 m3/h |
| Casing Material | Mild Steel |
| Valve Size | 1 - 2'' |
| Max Pressure | 1200 mmwc |
| Filtration Capacity | 30 - 450 m2 |
| Filtration Area Square Meter | 30 - 450 m2 |
| Is It Portable | Non Portable |
| Thickness | 3/5/6 mm |
| Power | as per sites requirements |
| Filter Area | 30 - 500 M2 |
| Voltage | 380/440 V |
| Pressure | 100 - 1200 mmwc |
| Flow Rate | 1000 - 450000 m3/h |
| Efficiency | 99.9% |
| Size | as per design basis |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Warranty | 1.5 years |
| Material | ms/ss-304/ss-316 |
| Design | pulse jet bag filter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
A pulse jet bag filter also called a pulse jet baghouse or pulse jet dust collector is a self-cleaning dry filtration system. The pulse jet dust collector cleaning system removes particulate matter and dust from the surface of internal filter media with bursts of compressed air. Pulse jet bag filters are the most common type of particulate air pollution control equipment found in workplaces including factories, plants, warehouses and other industrial or commercial environments, to meet workplace air quality safety requirements and comply with EPA requirements for emissions.
High collection efficiency serves to solidify the position of most installations for pulse jet bag filters as the most used dust collector in industry. Manufacturing environments such as chemical and mineral processing plants, grain mills, food processing plants, steel mills, metalworking and fabrication shops, asphalt plants and many other industries all benefit from pulse jet bag filters to maintain air quality and meet EPA safety standards.
Additional Information:
- Delivery Time: 3 - 5 weeks
- Packaging Details: wooden or std. packing