Product Details:
| Flow Rate | 8000 cm3/h |
| Fan Size | 1000 mm |
| Air Flow | 20000 m³/hr |
| Static Pressure | 200 Pa |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Drive Type | Direct Drive |
| Casing Material | Mild Steel |
| Power | 2HP |
| Voltage | 415v |
| Capacity | 8000 cfm |
| Phase | Three Phase |
| Fan Speed | 1440 |
| Type | Wall Mounted Fan |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Svs |
| Size | 600mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We manufacture a wide range of Tubeaxial Fans that is highly appreciated in the industry. Our Tubeaxial Fans are employed for humidification and ventilation needs and can easily handle large air volumes even at low pressures with minimum noise production. Available in different sizes to function at varying speeds.
Types :
Tubular (Tube) Flange Type Axial Air Flow Fans
Foot / Floor mounted adjustable Axial Flow Fans
Pedestal/Column mounted Axial Flow Fans
Construction : We make this with heavy duty welded MS, SS or required materials as specified by clients. The flange rings are constructed using angles and flats while the motor base is manufactured using channels, plates and angles as per client’s specification.