Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 40000 m3/hr |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Collector Type | Baghouse |
| Bag Material | Fiberglass |
| Filter Media | Non Woven Polyester |
| No Of Bags | 192 Bags |
| Power (hp / kW) | 5 - 400 hp |
| Filtration | upto 1 micron |
| Max Temp | 280 °C |
| Air Flow Rate | 50000 m³/hr |
| Inlet Air Speed (FPM/ RPM) | 1440/2900 |
| Inlet Dust Load | 5 g/Nm3 |
| Filter Surface Area (m2) | 40 - 1000 m2 |
| Number of Filters | Above 50 |
| Bag Dia | 200 mm |
| Dust Application | Welding Fume, Wood Dust, Metal Dust, Food Dust, Powder Coating, Cement Dust, Pharma Dust |
| Casing Material | MS Painted, Mild Steel |
| Power Source | Three Phase |
| Mounting | Stationary |
| Inlet Temperature (Degree Celsius) | 45 |
| Country of Origin | Made in India |
A pulse jet bag filter also called a pulse jet baghouse or pulse jet dust collector is a self-cleaning dry filtration system. The pulse jet dust collector cleaning system removes particulate matter and dust from the surface of internal filter media with bursts of compressed air. Pulse jet bag filters are the most common type of particulate air pollution control equipment found in workplaces including factories, plants, warehouses and other industrial or commercial environments, to meet workplace air quality safety requirements and comply with EPA requirements for emissions.
High collection efficiency serves to solidify the position of most installations for pulse jet bag filters as the most used dust collector in industry. Manufacturing environments such as chemical and mineral processing plants, grain mills, food processing plants, steel mills, metalworking and fabrication shops, asphalt plants and many other industries all benefit from pulse jet bag filters to maintain air quality and meet EPA safety standards.
Additional Information: