Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Type | PA Fan |
| Airflow | Above 50000 CFM |
| Static Pressure | 501–750 mmWC |
| Fan Pressure | Above 1000 mmWC |
| Motor Power | >9 kW |
| Blade Material | Mild Steel |
| Blower Type | Centrifugal Fan |
| Temperature Rating | ≤ 150°C |
| Mounting Type | Duct |
| Drive Type | Coupling Driven |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Centrifugal Fan |
| Pressure | 350 mmwg |
| Impeller Material | Carbon Steel |
| Material | Iron |
| Fan Mounting | Duct Mounted |
| Electric Current Type | AC |
| Phase | 3 |
| Blades Type | Backward Curved |
| Air Flow Rate/Volume Flow | 1000-25000CMH |
| Inlet Temperature | Up to 350 C |
| Speed | 7200-3000RPM |
| Air Volume | 1000-25000CMH |
| Efficiency | 98% |
| Wheel Sizes | 200-2200MM |
| Automation Grade | Automatic |
| Diameter | 200-2200MM |
| No. Of Blades | 24 |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 415V |
| Frequency | 50HZ |
| Impeller Size | 200-2200mm |
| Model Name/Number | SvHRM-35 |
| Country of Origin | Made in India |
CENTRIFUGAL Fan These SISW blowers are used in various applications covering dust extraction or fume extraction and are widely used in cyclone separators, bag house dust collectors, both inlet and outlet are flanged to receive duct connections. Rotor Diameter 180mm to 1600mm. Performance 200CMH to 200,00CMH upto 1200mmWG static pressure. Centrifugal Fans are well engineered, high efficiency, Low noise air moving blowers, are manufactured with latest machineries to meet the requirement of process or clean air handling applications in Foundry, Power Plants, Engineering Industries and Cement Producing Plants. These Fans are provided with single and multiple impellers to suit wide range of air discharge and pressure development combinations. These Fans can be fabricated in Mild Sheet Steel/ SS-304/ SS-316/SS-310/ Aluminum alloy & FRP Coated at reasonably higher thickness. We provide exclusive surface finishing & coating such as Hard Chrome grounded Shaft, Enamel/Rubber seal paints.