Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Speed CFM | 3000 |
| Gas Type | Natural Gas |
| Motor Power | >9 kW |
| Airflow | 6000 CFM |
| Flow Rate | 2000 m3/hr |
| Discharge Pressure | 0.2 bar |
| Blade Material | Mild Steel |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Static Pressure | 20-1200 mmWG |
| Mounting Type | Duct |
| Application | Gas Engine, Flare, Boiler Firing, Gas Circulation, Gas Boosting, Furnace Firing, Biogas Plant |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Type | Belt Drive |
| Type | Centrifugal Fan |
| Material | Iron |
| Electric Current Type | AC |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| Air Flow Rate/Volume Flow | 1000-250000 m3/h |
| Motor Protection | Flameproof |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 25 HP |
| Air Flow Rate | 20000CMH |
| Air Flow (in CMH) | 100000 CMH |
| Airflow | 15000 CFM |
| Static Pressure (in mmWG) | 500 mmWG |
| Type of Centrifugal Blowers | Backward Curved Blowers |
| Static Pressure | 1000 mmWC |
| Impeller Diameter (in mm) | 500 mm |
| Motor Power (in HP) | 20 HP |
| Drive Type | Coupling Drive |
| Power | 60 HP |
| Phase | Three Phase |
| Pressure | Medium Pressure, Low Pressure, High Pressure |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Power Source | Electric Blower, Pneumatic, Manual Blower |
| Body Material | Stainless Steel |
| Blade Material | Cast Iron, Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed | 1440RPM |
| Voltage | 410 |
| Electric Current Type | AC |
| Material | Mild Steel |
| Fan Type | Centrifugal blower |
| Country of Origin | Made in India |
We offer a complete range of custom designed centrifugal blowers in MS, SS and FRP lined for various industrial applications. We can supply centrifugal blowers with capacities of 100-275000 CMH with Pressure as high 20-1400mmWG.
Product Details:
| Motor Power | 50 HP |
| Airflow | 20000 CFM |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Static Pressure | 750 mmWC |
| Body Material | Steel |
| Drive Type | Coupling Drive |
| Model Name/Number | SvHRM-50 |
| Pressure | High Pressure |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Power | 15kw |
| Usage/Application | Chemical |
| Air Volume | 1000-200000CMH |
| Voltage | 410V |
| Speed | 720-2800RPM |
| Electric Current Type | AC |
| Phase | 3 |
| Fan Type | Centrifugal fan |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering Centrifugal Blower as per Clients requirment. industrial boiler centrifugal blower fan is application for industial boiler. According different work environment, AMCA can design the special centrifugal blower fan for you. At the same time, this centrifugal blower fan is also application in:
♦ Ventilating
Forced ventilating, Building ventilating, Mine ventilating, Tunnel ventilating, Materials ventilating and drying.
Product Details:
| Motor Power | 7.5 HP |
| Power | 150HP |
| Air Flow | 3000 CFM |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Blade Type | Airfoil |
| Static Pressure | 200 mmWG |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Housing Material | Mild Steel (MS) |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 |
| Model Name/Number | SvHRM-50 |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric Blower |
| Pressure | High Pressure |
| Blade Material | MS/SS |
| Air Flow Rate | 250000CMH |
| Drive Type | Belt Drive |
| Inlet Type | SISW |
| Voltage | 415v |
| Automation Grade | Automatic |
| Impeller | 2500MM |
| Efficiency | 90% |
| Frequency | 50 hz |
| Temperature | 250 Degree C |
| Air Volume | 250000CMH |
| Speed | 1400RPM |
| Electric Current Type | AC |
| Fan Speed | 1400 |
| Country of Origin | Made in India |
we provide ours clients an effective range of centrifugal fans that are known for their exceptional quality and performance.these centrifugal fans are available in diverse shapes and sizes to meet different customer requirements as per the requirement.
Additional Information:
Product Details:
| Power | 3 HP |
| Air Flow Rate(CFM) | 5000 |
| Blower Type | Inflatable Blower, Roots Blower, Centrifugal Blower |
| Pressure | 100 mmWC |
| Airflow (Capacity) | 5000 m³/hr |
| Static Pressure | 100 mmWC |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Body Material | Steel |
| Fan Type | Belt drive |
| Model Name/Number | SvMBM-35 |
| Power Source | Electric Blower |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | SV |
| Electric Current Type | AC |
| Material | MS |
| Phase | 3 |
| Air Flow Rate/Volume Flow | 15000 cmh |
| Speed | 1400 rpm |
| Frequency | 50Hz |
| Max. Flow Current | 2A |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
CENTRIFUGAL Fan These SISW blowers are used in various applications covering dust extraction or fume extraction and are widely used in cyclone separators, bag house dust collectors, both inlet and outlet are flanged to receive duct connections. Rotor Diameter 180mm to 1600mm. Performance 200CMH to 200,00CMH upto 1200mmWG static pressure. Centrifugal Fans are well engineered, high efficiency, Low noise air moving blowers, are manufactured with latest machineries to meet the requirement of process or clean air handling applications in Foundry, Power Plants, Engineering Industries and Cement Producing Plants. These Fans are provided with single and multiple impellers to suit wide range of air discharge and pressure development combinations. These Fans can be fabricated in Mild Sheet Steel/ SS-304/ SS-316/SS-310/ Aluminum alloy & FRP Coated at reasonably higher thickness. We provide exclusive surface finishing & coating such as Hard Chrome grounded Shaft, Enamel/Rubber seal paints.
Product Details:
| Motor Power | 20 HP |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Power | 1-225HP |
| Air Flow | 10000 CFM |
| Blade Type | Backward Curved |
| Static Pressure | 300 mmWG |
| Housing Material | Mild Steel (MS) |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SvS |
| Phase | Three Phase |
| Product Type | Air Blower |
| Blade Material | Mild Steel |
| Body Material | Stainless Steel |
CENTRIFUGAL Fan These SISW blowers are used in various applications covering dust extraction or fume extraction and are widely used in cyclone separators, bag house dust collectors, both inlet and outlet are flanged to receive duct connections. Rotor Diameter 180mm to 1600mm. Performance 200CMH to 200,00CMH upto 1200mmWG static pressure. Centrifugal Fans are well engineered, high efficiency, Low noise air moving blowers, are manufactured with latest machineries to meet the requirement of process or clean air handling applications in Foundry, Power Plants, Engineering Industries and Cement Producing Plants. These Fans are provided with single and multiple impellers to suit wide range of air discharge and pressure development combinations. These Fans can be fabricated in Mild Sheet Steel/ SS-304/ SS-316/SS-310/ Aluminum alloy & FRP Coated at reasonably higher thickness. We provide exclusive surface finishing & coating such as Hard Chrome grounded Shaft, Enamel/Rubber seal paints.
Product Details:
| Airflow | 10000 CFM |
| Motor Power | >9 kW |
| Pressure | 1200 mmWC |
| Type | Duct Mounted Fan |
| Fan Speed | 1440 RPM |
| Impeller Type | Backward Curved |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Blade Material | Mild Steel |
| Electric Current Type | AC |
| Application | Pneumatic Conveying, Bag Filter, Process Air, Boiler Draft, Furnace Air |
| Fan Mounting | Base Frame Mounted |
Centrifugal Blower manufacturing based on Low, Medium, High Pressure & Air quantity 100 m³/h to 275,000 m³/h , that’s manufacturing in M.S.,S.S.-304/316.
Additional Information: