Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Type | Ryton |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Brand | subhawati ventilation systems |
| Bag Capacity | as per client sites capacity |
| Airflow (m3/h or CFM) | 750 - 350000 cfm |
| Power (hp / kW) | 5hp - 350 HP |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Metal & Mineral Industry |
| Inlet Air Speed (FPM/ RPM) | 4500 FPM |
| Cloth Area (sq. ft.) | 20 - 500 M2 |
| Filtration | upto 1 micron |
| Voltage | 440 V |
| No. of Bags | 9 - 450 No. of Bags |
| Static Pressure | 750 mm wg |
| Inlet Air Speed | 3000 rpm |
| Dimension (LxBxH) | as client site capacity |
| Filter Surface Area | 200 m2 |
| Warranty | 1 - 1.5 years |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: