Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 30000 m3/hr |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Bag Material | Aramid |
| No Of Bags | 144 Bags |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Max Temp | 180 °C |
| Inlet Dust Load | 100 g/Nm3 |
| Bag Dia | 130 mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Cement Plants |
| Usage | Dedusting System |
| Bag Capacity | as per design or Client sites Requirements |
| No. of Bags | as per design or Client sites Requirements |
| Dust Removal Efficiency | 99% |
| Air Flow | 1000 - 500000 m3/h |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Casing Material | Stainless Steel 316, MS Galvanised, MS Painted, Stainless Steel 304, Mild Steel |
| Type | Pulse Jet Bag Filter |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 HZ |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: