Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Duct Type | Round |
| Duct Shape | Round |
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Type | Hvac Duct |
| Application | HVAC, Fume Extraction, Exhaust, Ventilation, Dust Collection |
| Duct Size | 750×300 mm |
| Length | 2.4 m |
| Connection Type | Flanged |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Diameter | 100-1500mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | SS-304 |
| Material | Stainless Steel, Steel, Aluminium |
| Shape | Round/Square/Oval/Rectangular |
| Joining Type | Flanged |
| Finish | Mirror finish |
| Pressure Class | Low Pressure |
| Insulation | No insulation |
| Max Temperature | 180 C |
| Standard | IS 655 |
| Insulation Type | Nitrile Rubber |
| Surface Treatment | Electropolished |
| Brand | SV |
| Country of Origin | Made in India |
Ducts are conduits or passages used in heating, ventilation, and air conditioning (HVAC) to deliver and remove air. The needed airflows include, for example, supply air, return air, and exhaust air. Ducts commonly also deliver ventilation air as part of the supply air.