Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fan Size | 24 inch (600 mm) |
| Flow Rate | 8000 cm3/h |
| Motor Power | 1 HP |
| Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed (RPM) | 1440 RPM (4 Pole) |
| Size | 20 inch |
| Phase | 3 |
| Model Name/Number | SvPV-400 |
| Blade Material | SS, Cast Iron |
| Blower Type | Axial Fan |
| Voltage | 410V |
| Capacity | 250-200000 m3/h |
| Impeller Size | 400 mm |
| Fan Speed | 720/1440/2800 RPM |
| Electric Current Type | AC |
| Body Material | Mild Steel (MS) |
| Mounting | Duct Fan |
| Drive Type | Direct Drive |
| Product Type | V-Belt Driven Unit, Duct Mounted Fan, Wall Mounted Fan |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Blades | 4/6/8 |
| Frequency | 50Hz |
| Brand | SV |
| Country of Origin | Made in India |
Other Details:
Axial Fan with Aluminum Blades in Direct Driven arrangement. Normally used for Industrial-purpose Ventilation and Exhaust applications.
Applications:
Textile Humidification
Captive Power Plant Ventilations
Generator Canopies
Supply Air.
Capacity Range:
1000-270000cmh