Product Details:
| Design type | Dense phase |
| Capacity(Ton/hr) | 5 Ton/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Fly ash |
| Capacity | 5 tph |
| Max conveying distance | 500 m |
| Phase type | Negative |
| Product Type | Pneumatic conveying system |
| Power | 60HP |
| Country of Origin | Made in India |
A pneumatic conveying system is a process by which bulk materials of almost any type are transferred or injected using a gas flow as the conveying medium from one or more sources to one or more destinations. Air is the most commonly used gas. We are offering our clients excellent quality Husk Pneumatic System that is used to remove husk from paddy using powerful blower and separate motor. Our range of rice mill machinery is widely demanded by our client across the country.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design type | Dilute phase |
| Capacity(Ton/hr) | 5 Ton/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Granules, Fly ash, Powder, Cement, Plastic pellets, Food powder |
| Capacity | 10 tph |
| Max conveying distance | 150 m |
| Product Type | Pneumatic Conveying System |
| Power | 50HP |
| Power source | Electric |
| Operating pressure | 5 bar |
| Temperature range | Upto 120 C |
| Automation grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
A pneumatic conveying system is a process by which bulk materials of almost any type are transferred or injected using a gas flow as the conveying medium from one or more sources to one or more destinations.
Negative pressure conveying systems are those that operate with air pressures below atmospheric pressure. Negative pressure (vacuum) is generally used to convey material from multiple sources such as storage vessels, process equipment, trucks and rail cars, to individual or multiple destinations. Vacuum systems are excellent for multiple product inlets through the use of simple diverter valves; however, it becomes costly to have multiple destinations because each must have its own filter receiver with partial vacuum capability.
Negative pressure systems generally use positive displacement (roots type) exhausters providing up to 50% vacuum to convey materials through a pipeline to the destination where the air and product are separated at a receiving vessel with a filter, or a cyclone. The product enters the convey line directly, or if metering is required, via a special feeding device such as a rotary valve or screw feeder. The conveyed product is discharged from the receiving vessel either on a continuous basis by a rotary airlock or intermittently by valves to surge hoppers, storage vessels or other discharge points. In vacuum conveying, no moving parts contact the materials and no dust can escape into the atmosphere. Because of this superior leak containment, they are often specified on the basis of cleanliness, particularly when handling hazardous materials. The drawback of this system is that if the loading is high or the length of the system is large, the components must be designed for high vacuum. This adds cost to the components and must be considered when comparing methods of transport.
There are few applications where vacuum system is an economical solution. Typical applications include drawing materials from several points for batching before entering process and unloading from several points such as rail cars with delivery to bulk storage. Unlike positive pressure systems, vacuum systems allow easy pick-up of materials from open containers using wands, and do not impart heat to the material.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design type | Lean phase |
| Capacity(Ton/hr) | 3 Ton/hr |
| Material | SS304 |
| Application | Plastic pellets, Cement, Powder, Fly ash, Granules, Food powder |
| Capacity | 3 tph |
| Max conveying distance | 200 m |
| Phase type | Negative |
| Product Type | Pneumatic Conveying System |
| Power | 30HP |
| Power source | Electric |
| Operating pressure | 5 bar |
| Temperature range | Upto 120 C |
| Automation grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Mild steel |
| Capacity(Ton/hr) | 5 Ton/hr |
| Design type | Dense phase |
| Application | Food powder |
| Capacity | 5000 kg/hr |
| Max conveying distance | 100 m |
| Automation grade | Automatic |
| Motor power | 15 kW |
| Hopper volume | 500 L |
| Surface finish | Paint coated |
| Country of Origin | Made in India |
Grain conveying systems are the solution for storing and processing grain from a single source. Grain can be successfully stored and dried in a grain conveying facility and moved from storage to processing and transportation when the time comes.
Our grain conveying system includes appropriately fitting flow valves that tightly seal with the spout and protect grain from leakage, restriction, or contamination, resulting in a higher return on investment.
Features
Single system can handle a variety of grains.
Designed for sanitary applications.
High efficiency separation cyclone.
Application
Food Industries.
Pharmaceutical Industries.
Feed Industries.
Dust free operations.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design type | Dense phase |
| Capacity(Ton/hr) | 10 Ton/hr |
| Handled Material | Rice Husk |
| Blower Type | Roots Blower |
| Conveyor Type | Pneumatic |
| Application | Fly ash, Powder, Granules, Food powder, Plastic pellets, Cement |
| Material | Mild Steel |
| RPM | 3000 |
| Frequency | Husk Aspirator |
| Max conveying distance | 150 m |
| Brand | SUBHAWATI VENTILATION SYSTEMS |
| Capacity | 5 ton/hour |
| Phase | Paddy |
| Pressure | High Pressure |
| Product Type | Pneumatic |
| Food Grade Compliance | Yes |
| Power | Powder Coated |
| Voltage | 440 V |
| Temperature range | Upto 80 C |
| Automation grade | Automatic |
| Is It Portable | Non Portable |
| Country of Origin | Made in India |
The Rice Husk Blower that we offer is fabricated by using advanced technologies and modern equipment. These blowers are highly efficient and they assure error-free operation. Apart from this, these blowers are high on demand in the sugar mills and are even priced cost-effectively.
Renowned For :Fast stacking of huskNon-contact bladesLonger lifeVery fast operation
Suitable For Drying :SawdustRice hullMilling wheat strawCorn stalks
Additional Information: