Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Pleated |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Bag Capacity | 750 L |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Brand | SV |
| Airflow (m3/h or CFM) | 500-250000 m3/h |
| Power (hp / kW) | 5HP-250HP |
| Usage | Metal & Mineral Industry |
| Voltage | 440 V |
| Filtration | upto 1 micron |
| Material | Mild Steel |
| No. of Bags | 9-396 Nos. |
| Capacity | 3000 cmh |
| Static Pressure | 80-500 mm wg |
| Inlet Air Speed | 14000 rpm |
| Filter Surface Area | 300 m2 |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Efficiency | 99% |
| Frequency | 50 hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
A pulse jet dust collector is a dry filtration system that incorporates an integral media cleaning system. It might be called a pulse-jet collector, a pulse-jet filter or a pulse-jet fabric filter. The media is usually a tubular shaped vertical bag of varying diameter and length. It’s also common to see pleated bags and “flat” bags mounted horizontally. Many bags are arranged inside a housing and particulate matter accumulates on the outside of the bags.
The cleaning system removes particulate that has accumulated into a “cake” onto the bags by blowing high pressure compressed air into the inside of the bag.
Pulse jet bag filters are a common type of dry air pollution control equipment found in industrial plants and play a critical role in the protection of workers, the general environment and also to collect valuable material for refining or re-use.
Automated cleaning control systems have become common to regulate the pulse of compressed air that the bags receive. Cleaning strategy and correct operation of the cleaning system yields improvements in the use of compressed air and therefore energy use. Bag life has been shown to improve through good maintenance practices in pulse-jet dust collectors.
What are some of the benefits of pulse-jet dust collectors?
The technology can be applied across many different gas or dust types
The mechanisms are relatively simple to install and maintain
This system has become accepted practice across many industries, bringing familiarity
Pollution control is very good and can be further enhanced by design
What are some constraints for using pulse-jet dust collectors and filters?
There must be a reliable compressed air source
Sizing of systems for airflow should be precisely calculated and re-assessed as process conditions change
Regular maintenance of the bags and cleaning system enhance lifecycle performance.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Airflow | 15000 m3/hr |
| Bag Material | Acrylic |
| No Of Bags | 64 Bags |
| Power (hp / kW) | 75 Hp |
| Usage | Plastic Industry |
| Filtration | upto 1 micron |
| Max Temp | 120 °C |
| Inlet Air Speed (FPM/ RPM) | 2800 |
| Inlet Dust Load | 10 g/Nm3 |
| Filter Surface Area (m2) | 100 m2 |
| Bag Dia | 150 mm |
| Type of Bag Filter | Pulse Jet |
| Airflow (m3/h or CFM) | More than 5000 m3/hr |
| Casing Material | Mild Steel, Stainless Steel 304, Stainless Steel 316, MS Painted |
| Country of Origin | Made in India |