Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Type | Pleated |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Airflow (m3/h or CFM) | 10000 |
| Brand | Nederman |
| Bag Capacity | 1000 L |
| Power (hp / kW) | 12.5HP |
| Usage | Buffing/ Blending |
| Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Filtration | upto 1 micron |
| No. of Bags | 25 |
| Dust Removal Efficiency (%) | 99% |
| Static Pressure | 350 mm wg |
| Inlet Air Speed | 24000 rpm |
| Filter Surface Area | 200 m2 |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Filtering area | 126 m2 |
| Frequency (Hz) | 50 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Collector Type | Baghouse |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Filter Media | PTFE |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Brand | SvS |
| Material | Mild Steel |
| Air Flow Rate | 50000 m³/hr |
| Number of Filters | Above 50 |
| Dust Application | Cement Dust, Welding Fume, Powder Coating, Metal Dust, Pharma Dust, Food Dust, Wood Dust |
| Usage | Pharmaceutical Industry |
| No. of Bags | 60 |
| Air Flow | 500 - 160000 cfm |
| Mounting | Wall Mounted |
| GSM | 550 |
| Country of Origin | Made in India |
A pulse jet bag filter also called a pulse jet baghouse or pulse jet dust collector is a self-cleaning dry filtration system. The pulse jet dust collector cleaning system removes particulate matter and dust from the surface of internal filter media with bursts of compressed air. Pulse jet bag filters are the most common type of particulate air pollution control equipment found in workplaces including factories, plants, warehouses and other industrial or commercial environments, to meet workplace air quality safety requirements and comply with EPA requirements for emissions.
High collection efficiency serves to solidify the position of most installations for pulse jet bag filters as the most used dust collector in industry. Manufacturing environments such as chemical and mineral processing plants, grain mills, food processing plants, steel mills, metalworking and fabrication shops, asphalt plants and many other industries all benefit from pulse jet bag filters to maintain air quality and meet EPA safety standards.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Collector Type | Baghouse |
| Type of Dust Collector | Pulse Jet Dust Collector |
| Bag Type | Cartridge |
| Filter Media | Fiberglass |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Bag Capacity | 1000 L |
| Airflow (m3/h or CFM) | 15000CMH |
| Power (hp / kW) | 40HP |
| Air Flow Rate | 50000 m³/hr |
| Number of Filters | Above 50 |
| Dust Application | Welding Fume, Food Dust, Metal Dust, Cement Dust, Wood Dust, Pharma Dust, Powder Coating |
| No. Of Bags | 120 bags |
| Filter Surface Area (m2) | 10-500 m2 |
| Material | Mild Steel |
| Filtration | upto 1 micron |
| Usage/Application | Cement Plants |
| Usage | for food processing unit |
| Dust Removal Efficiency | 99% |
| Air Flow | 70000CMH |
| Inlet Size | 160 mm |
| Micron Filtration | upto 1 micron |
| Filtering area | 126 m2 |
| Voltage | 380 V |
| Brand | SUBHAWATI VENTILATION SYSTEMS |
| Frequency | 50 HZ |
| Country of Origin | Made in India |